A teraz trochę o zanieczyszczeniach wód morskich.

Wody słone pokrywają ok. 70% powierzchni Ziemi. Nic więc dziwnego, że od dawna twierdzono, iż zanieczyszczenia wrzucone do wody będą niezauważone i nie będzie z tego żadnych konsekwencji. Otóż to największa pomyłka na jaką można było sobie pozwolić.

1278613161_by_KreatywnyOptymista_600

To co wrzucone do wody nie znika! Wraki statków na dnie oceanów, awarie platform wiertniczych czy katastrofy tankowców, które powodują wydostanie się do wody ropy naftowej mają ogromne konsekwencje dla wodnego świata. Gęsta ropa ogranicza dostęp światła do głębszych warstw wody. Również pierwiastki biogenne pochodzące z rolnictwa są bardzo szkodliwe dla morskich stworzeń.

kkkl

Porzucone śmieci wydzielają związki biochemiczne atakując morskie organizmy. Rafom koralowym szkodzi nawet niewielka zmiana składu chemicznego wody.
Zanieczyszczenia mają nie tylko wpływ na organizmy żyjące w wodzie ale również są ogromnym zagrożeniem dla organizmów przybrzeżnych.

image14019

z8825103Q,Wyciek-ropy-spowodowal-katastrofe-ekologiczna-w-Zatoce.jpg

Konsekwencje dla człowieka:
Tłuste mięso rybie przejawia tendencję do kumulacji TZO (trwałe zanieczyszczenia organiczne) które dostają się do organizmu człowieka. Zanieczyszczenia trafiają do nas również za pośrednictwem zwierząt hodowlanych karmionych paszą, w skład której wchodzi mączka rybna. W niektórych krajach wszystkie zwierzęta hodowlane: od ryb, przez bydło, drób, na trzodzie kończąc, są karmione mączką rybną. W takiej sytuacji nie tylko ryby morskie, ale także ryby hodowane, a nawet produkty mleczne i mięso mogą być źródłem tych niebezpiecznych substancji w ludzkiej diecie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s